Organizatorem konkursu w 2019 roku było Capgemini Polska, partnerem głównym projektu był Uniwersytet Śląski w Katowicach, patronem medialnym była TVP3 Katowice, a partnerami projektu i sponsorami konkursu IT Diamonds byli: Activus, AreclorMittal, eq system, Future Collars, IT Focus, Fundacja Pole Rozwoju, Kodilla, Szkoła Młodego Programisty.

UCZESTNICY

Szkoły partnerskie

I LO im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach
Zespół Szkół nr 1 w Tychach im. Gustawa Morcinka
X Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego w Katowicach
ZSTiO Meritum w Siemianowicach Śląskich
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie
Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu

III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach
I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Mikołowie

ORGANIZATOR

Capgemini Polska

Capgemini to światowy lider w dziedzinie doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej. Jest to wielokulturowa organizacja licząca ponad 200 000 pracowników zatrudnionych w 40 krajach. Celem firmy jest wprowadzanie czołowych i innowacyjnych rozwiązań dla klientów na całym świecie, opierając się na 50-letniej tradycji i szerokiej wiedzy branżowej. Grupa odnotowała światowy przychód na poziomie 13,2 mld EUR (2018).

W Polsce Capgemini działa od 1996 roku i jest jednym z największych zagranicznych inwestorów z sektora nowoczesnych usług biznesowych w naszym kraju. Nasze centra biznesowe są zlokalizowane w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Opolu, Warszawie, a od 2019 roku również w Lublinie.

Capgemini od kilku lat corocznie otrzymuje certyfikat Top Employers Polska. Przyznawany jest firmom oferującym najlepsze warunki pracy, dającym pracownikom możliwości ciągłego podnoszenia kwalifikacji, posiadającym odpowiednią strategię zarządzania talentami i dobre praktyki w zakresie on-boardingu. Atutami Capgemini jest też wyróżniająca się kultura pracy, swobodna atmosfera, a także szeroki pakiet benefitów pozapłacowych i praca w wygodnych, nowoczesnych biurach.

capgemini.com/pl-pl

PARTNER MERYTORYCZNY

Uniwersytet Śląski

Uniwersytet Śląski w Katowicach jest jedną z największych uczelni w Polsce i oferuje ponad 70 kierunków studiów i ponad 200 specjalności. Uczelnia kształci obecnie prawie 28 000 studentów, słuchaczy studiów podyplomowych i doktorantów w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Wszystkie kierunki objęte są Europejskim Systemem Transferu Punktów (ECTS), co umożliwia swobodną wymianę międzynarodową studentów, m.in. w ramach programów Erasmus+. Uniwersytet zawarł ponad 600 umów z partnerami zagranicznymi, dzięki którym realizuje wiele projektów naukowych oraz programy międzynarodowej wymiany studentów i pracowników.

12 Wydziałów UŚ to: Artystyczny; Biologii i Ochrony Środowiska; Etnologii i Nauk o Edukacji; Filologiczny; Informatyki i Nauki o Materiałach; Matematyki, Fizyki i Chemii; Nauk o Ziemi; Nauk Społecznych; Pedagogiki i Psychologii; Prawa i Administracji; Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego; Teologiczny.

us.edu.pl

PARTNER MEDIALNY

TVP3 Katowice

TVP3 Katowice to telewizja informacyjno-publicystyczna, silnie zakorzeniona w regionie śląskim. To jedna z największych regionalnych stacji Telewizji Polskiej S.A. Obejmuje swoim zasięgiem województwo śląskie oraz częściowo województwa sąsiadujące. Angażuje się w bieżące sprawy, którymi żyją mieszkańcy województwa, porusza problemy społeczne i gospodarcze, relacjonuje wydarzenia kulturalne, pielęgnuje bogactwo i unikalność tradycji. Jest jedną z nielicznych stacji, w których obecne są programy prowadzone śląską gwarą. Ten profil programu wzmacnia u odbiorców poczucie przynależności do społeczności lokalnej, stąd widownia TVP3 Katowice przyciąga segment najbardziej lojalnych widzów.

katowice.tvp.pl

PARTNERZY KONKURSU

Fundacja Pole Rozwoju

Pole Rozwoju wspiera młodzież i dorosłych w poszukiwaniu i odkrywaniu osobistego potencjału oraz rozwijaniu talentów. Organizuje grupowe warsztaty rozwojowe, warsztaty artystyczne, w tym psychofreski – wydarzenia artystyczne oparte na twórczej improwizacji, oraz Vedic Art – warsztaty intuicyjnego malarstwa. Fudacja otwiera też przestrzeń do pracy indywidualnej poprzez coaching i mentoring w celu poszerzenie świadomości i wspierania procesu poszukiwania i podążania własną drogą. Praca wspierana jest narzędziami z obszaru psychologii procesu Arnolda Mindella czy coachingu systemowego Berta Helingera.

polerozwoju.pl

Kodilla

Pierwsza i obecnie największą szkoła programowania online w Polsce, która przeszkoliła już kilka tysięcy osób. Z jej oferty korzystają specjaliści z zakresu informatyki, ale również osoby początkujące, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty i podnieść kwalifikacje, aby wkroczyć na rynek IT. Intensywne kursy skupiają się na interaktywnych ćwiczeń w edytorze kodu. Zakres materiału jest zgodny z obecnymi trendami i potrzebami branży IT, co stanowi największą wartość dla osób poszukujących pracy w branży. Mentorzy Kodilli to doświadczeni programiści, którzy na co dzień pracują zawodowo w firmach IT.

kodilla.com/pl

Activus

Activus to zespół ekspertów z ponad 50-letnim doświadczeniem w  tworzeniu optymalnych warunków pracy intelektualnej przez właściwy dobór  wyposażenia meblowego i aranżację przestrzeni biurowej, by stała się efektywnym miejscem pracy. Zespół posiada ekspercką wiedzę i  doświadczenie w  takich obszarach jak: ergonomia, psychologia pracy, psychologia biznesu, funkcjonalność i użyteczność, fizjoterapia, technologia produkcji mebli. Dzięki dostępowi do mebli ponad 20 producentów krajowych i  zagranicznych, tworzy optymalne rozwiązania dla każdego rodzaju inwestycji.

activus.net.pl

ArcelorMittal Distribution Solutions Poland

Część koncernu ArcelorMittal specjalizująca się w dystrybucji wyrobów hutniczych oraz w usługach precyzyjnego cięcia i wykrawania blach. Dobrze rozwinięta sieć składów dystrybucyjnych oraz biur handlowych, szeroka gama oferowanych wyrobów i usług pozwala firmie zapewnić doskonałą obsługę klientów zlokalizowanych na terenie całej Polski. Stalowe centra serwisowe świadczą usługi cięcia wzdłużnego oraz poprzecznego blach zimno i gorąco walcowanych, zapewniając najwyższą jakość wyrobów i terminowość dostaw – w tym dostarczanie produktów w systemie „just in time”. Bazując na wieloletnim doświadczeniu na rynku polskim, oraz zróżnicowanym profilu działalności, firma dostarcza swoim klientom rozwiązania szyte na miarę ich potrzeb.

arcerolmittal.com

Szkoła Młodego Programisty

Szkoła programowania dla dzieci i osób początkujących, prowadzona przez programistę Tomasza Cieślara, który oferuje kursy z zakresu programu Scratch. Kurs podstawowy, to darmowy kurs online, zawierający 100 lekcji z elementarnej wiedzy z programu Scratch, z dodatkowymi quizami, zadaniami domowymi oraz grupą on-line, która pomaga sobie w rozwiązywaniu zadań programistycznych. Kurs zaawansowany, skierowany jest do osób, które chcą poznać bardziej zaawansowane programowanie, do wykorzystania przy tworzeniu gier oraz przy eksperymentach naukowych.

szkolamlodegoprogramisty.pl

eq system


eq system jest firmą doradczo-wdrożeniową, która od 28 lat wspiera przedsiębiorstwa z różnych branż w ciągłym doskonaleniu procesów biznesowych. Firma skupia się na rozwiązywaniu rzeczywistych problemów, dlatego najpierw myśli: DLACZEGO, następnie JAK, a dopiero później – CZYM. To nie narzędzia są rozwiązaniem, ale jest nim połączenie kompetencji, wiedzy klienta o firmie i jej specyfice, a na samym końcu odpowiednio dopasowanego i wdrożonego systemu IT. Misją firmy jest usprawnianie przebiegu procesów biznesowych – jednym słowem ułatwianie innym życia, gdyż ulepszanie przepływu informacji i danych w firmie jest kluczowym elementem wpływającym na efektywność i kondycję całej organizacji.

eqsystem.pl

IT Focus

Firma programistyczna, utworzona przez doświadczonych maniaków kodowania, którzy w swojej karierze wykonali wiele projektów, zaczynając od rozmowy i kartki papieru, przez szablon graficzny i programowanie, aż po wsparcie marketingowe, rozwój i obsługę. W pracy z klientami wychodzą poza tradycyjne schematy współpracy, co nazywają nowoczesnym programowaniem, skupionym na potrzebach klienta. Ich misją jest jak najlepsze połączenie świata komputerów ze światem biznesu. Słowo “focus” oznacza skupienie na wymaganiach klientów, aby doskonale zrozumieć ich potrzeby i jak najlepiej wykonać dany projekt.

itdotfocus.com.pl

Future Collars

Szkoła IT Future Collars uczy programowania i kompetencji cyfrowych niezbędnych do prowadzenia biznesu w świecie cyfrowym. Firma wykorzystuje potencjał, który dają nowe technologie, umożliwiając każdemu elastyczną ścieżkę rozwoju w zmieniającej się rzeczywistości. Nauka odbywa się na platformie e-learningowej wspieranej przez sztuczną inteligencję. Lekcje na żywo prowadzą doświadczeni praktycy IT, którzy za pośrednictwem Internetu są w stanie dać pełną swobodę nauki w grupie, udzielać indywidualnego wsparcia oraz nadzorować postępy. Dzięki realizowanym konkretnym projektom kursant tworzy swoje portfolio oraz uczy się  pracy w środowisku rozporoszonym.  Połączenie tych trzech elementów: Mentora, swobodnej nauki zdalnej i pracy w zespole nauka z FutureCollars jest skuteczna i pełna satysfakcji.

coderstrust.pl

Amazon Web Services

Amazon Web Services (AWS) jest spółką firmy Amazon, która udostępnia platformę usług w chmurze, oferującą moc obliczeniową, hosting baz danych, usługi dostarczania treści, oraz wiele innych produktów i usług, pomagających w łatwym skalowaniu i wzroście biznesu. Platforma oferuje interfejsy API dla osób fizycznych, firm i instytucji państwowych, w oparciu o zasadę „pay-as-you-go”. W 2019 r. AWS to ponad 165 usług, w tym obliczenia, przechowywanie, sieci, bazy danych, analizy, usługi aplikacyjne, wdrażanie, zarządzanie, narzędzia mobilne, narzędzia deweloperskie i dla internetu rzeczy.

aws.amazon.com